Książki o których robi się głośno

Nie podlega dyskusji, że temat LGBT jest teraz dość szeroko komentowany i budzi liczne kontrowersje. Wielu spiera się co do znaczenia tego skrótu. Najprościej tłumacząc pochodzi on od pierwszych liter angielskich słów – lesbian, gay, bisexual i transgender. LGBT tyczy się więc wszystkich ludzi o orientacji odmiennej od heteroseksualnej oraz tych, których tożsamość płciowa stoi w opozycji do tzw. płci biologicznej.

W związku z burzą wokół rzeczonego tematu, dużą popularnością zaczynają się cieszyć książki z motywem LGBT (https://www.taniaksiazka.pl/t/ksiazki-z-motywem-lgbt). Czytelnicy sięgają po nie z różnych powodów. Jedni – by lepiej zapoznać się z funkcjonowaniem takich osób, inni ze względu na to iż sami utożsamiają się z tą społecznością lub po prostu są ciekawi tematu i “kawałka” dobrej literatury. Bez względu na kierujące pobudki, warto sprawdzić ten dział i otworzyć się nieco na zmieniający się świat.

Po jaką pozycję sięgnąć?

Rynek oferuje na ten moment liczne pozycje z motywem LGBT. Jak jednak wybrać dobrą i wartościową książkę, a nie jedynie taką, która traktuje temat pobieżnie? Mamy kilka propozycji!

Na początku pokierujmy nasz wzrok ku książce nieco bardziej wymagającej, trudnej i oryginalnej w poruszanym temacie. “Mężczyźni z różowym trójkątem” autorstwa Heinza Hegera to wstrząsająca opowieść byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego, który był prześladowany z ramienia paragrafu 175, za orientację seksualną. “Co to za świat i co to za ludzie, którzy decydują za dorosłego człowieka, kogo i jak wolno mu kochać? Czy to nie zahamowani seksualnie i obarczeni kompleksem niższości ustawodawcy zawsze najgłośniej krzyczą o „zdrowych odruchach narodu”?”

Sięgnij po lekturę, która z pewnością poruszy do łez i da nam wszystkim ważną lekcję tolerancji.

Inną pozycją, już nieco mniej naznaczoną historycznym piętnem, jest “Człowiek, który pokochał Yngvego” spod pióra Torea Renberga. Jest to wzruszająca, piękna i niezwykle bolesna opowieść o młodym, dorastającym chłopaku, prowadzącym uporządkowane życie – ma przyjaciela, wspaniałą dziewczynę oraz jest członkiem kapeli punk rockowej. Pewnego dnia, jednak, w jego szkole pojawia się nowy uczeń, który wszystko odmienia.

To trudna ale wartościowa opowieść o świecie młodych, zbuntowanych ludzi, którzy muszą odpowiedzieć sobie na pytania o to, kim są, kogo kochają i dlaczego chcą żyć. Z pewnością warto po nią sięgnąć.

Książki z motywem LGBT to nie kolejny polityczny podstęp, do których powoli się przyzwyczajamy ale ważna lekcja od ludzi dla ludzi, z której każdy z nas może wyciągnąć coś dla siebie. Zachęcamy do zapoznania się także z innymi pozycjami. takimi jak – “Senność” Wojciecha Kuczoka, “Fanfik” Natalii Osińskiej oraz “Simon oraz inni homo sapiens” Becky Albertalli.

Książka zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com